Početak bibliotečke delatnosti u Palanci vezuje se za osnivanje Čitaonice, 7. januara 1869. godine (po novom kalendaru 19. januara). Iduće, 1870. godine su urađena pravila za čitaonicu, a 1872. godine imala je 37 članova i oko 52 primerka dnevnih i periodičnih glasila i 63 primerka knjiga.
Tokom vremena Čitaonica je usled spleta mnogih kulturno-istorijskih i finansijskih okolnosti, poslovala pod različitim nazivima:
Čitaonica družine Šumadija (1873.), Građanska čitaonica (1895.), Narodna knjižnica i čitaonica (1922.), Biblioteka Narodnog univerziteta (1931.), Narodna čitaonica u Palanci (1933.), Narodna knjižnica i čitaonica (1944.), a 1962. godine je proglašena za opštinsku matičnu biblioteku.
Godine 1968. Narodna biblioteka „Radoje Domanović”, kako se tada zvala, ušla je u sastav Centra za kulturu Palanka.
Rešenjem Trgovinskog suda u Požarevcu 11. marta 2003. godine registrovana je kao samostalna ustanova.
Godine 2005. otvoren je ogranak u Azanji sa knjižnim fondom od preko 7 000 jedinica.
Današnje ime je dobila 2012. godine po uglednom profesoru književnosti Palanačke gimnazije, književnom kritičaru i esejisti Milutinu Srećkoviću (1934–1995).
Biblioteka se nalazi se u zgradi stare pošte sagrađenoj 1884. godine, u centru grada, u prostorijama ukupne površine 355m2. Ove prostorije dobila na korišćenje 1968. godine..
U Biblioteci postoje sledeće organizacione celine: Odeljenje nabavke i obrade knjiga, Odeljenje za izdavačku delatnost, digitalizaciju i elektronska čitaonica, Pozajmno odeljenje za odrasle, Dečije odeljenje, Zavičajno odeljenje, Stručno odeljenje, Služba opštih poslova, ogranak u selu Azanja. U potkrovlju zgrade se nalazi prostor za kulturne aktivnosti.
Po poslednjoj reviziji iz 2018. godine, Biblioteka raspolaže sa knjižnim fondom od oko 55. 500 jedinica i fondom u Azanji od oko 10.500 jedinica.
Delatnost Biblioteke „Milutin Srećković” obuhvata: pružanje usluga korisnicima, omogućavanje pristupa bibliotečko-informacionoj građi i davanje uputstava za njeno korišćenje, izradu, nabavku, stručnu obradu, čuvanje i zaštitu bibliotečko-informacione građe, učešće u zajedničkoj bazi podataka, kulturno-obrazovne programe, izdavačku delatnost. Biblioteka sarađuje sa ostalim ustanovama kulture i obrazovanja kako na nivou lokalne zajednice, tako i na regionalnom i republičkom nivou, podstiče različite oblike delovanja svih kategorija stanovništva, počev od predškolskog uzrasta, a jedan od najvažinijih strateških ciljeva je digitalizacija zavičajne zbirke.
Za uspešan dugogodišnji rad, Biblioteka je dobila mnoga društvena priznanja i nagrade, od kojih je najveća i najvažnija nagrada „Milorad Pavić-Surep”, koju joj je dodelila Zajednica matičnih biblioteka SR Srbije 1980. godine. Iste godine dobila je i povelju „14. decembar,” koju joj je dodelila Zajednica matičnih biblioteka Podunavskog regiona.
Biblioteka će nastaviti sa pružanjem kvalitetnih bibliotečko-informacionih usluga svojim članovima, sa promovisanjem knjige kao neprolazne vrednosti i negom čitalačkih navika, naročito kod dece, kao i sa praćenjem savremenih tendencija u bibliotekarstvu i razvijanja vida pružanja usluga na daljinu.
10.04.2024. god, Kristina Petrović
Biblioteka u bazi podataka trenutno ima upisano 30.587 naslova u 41.489 primeraka.
Biblioteka „Milutin Srećković”, Smederevska Palanka © MMXXIV, Ivan Petković